fbpx

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neuromokslų instituto Toksikologijos laboratorija: Sunkiųjų metalų ir jų poveikio Kauno m. suaugusių gyventojų sveikatai įvertinimas

Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2018-2020 m., 24 mėn.

Projekto santrauka

Sunkieji metalai (SM) yra natūrali mus supančios aplinkos dalis, tačiau jie gali kauptis augaluose ir gyvūnų bei žmonių audiniuose, patekdami iš aplinkos su įkvepiamu oru, dulkėmis, vandeniu, maistu ar per sąlytį su oda. Kai kurių SM koncentracijos didesnės rūkančių ar mėsą valgančių žmonių biologinėse terpėse, o kai kurie mikroelementų, pvz. seleno, gali trūkti.

Lietuvoje SM biologinė stebėsena, skirtingai nei šių teršalų stebėsena aplinkoje, nebuvo vykdoma, nors aplinkos užterštumas sunkiaisiais metalais (kadmiu, švinu, chromu, manganu ir kt.) išlieka aktualia problema tiek dėl jų plataus panaudojimo pramonėje, tiek žemės ūkyje. Kadmis ir švinas yra plačiai naudojami įvairių elektroninių prietaisų gamyboje. Kadmis naudojamas trąšose, randamas tabake. Kadmis ir chromas yra pripažinti plaučių vėžio sukėlėjai ir daugėja tyrimų, įrodančių kadmio sąsajas su krūties, inkstų, šlapimo pūslės vėžiu. Kadmis sukelia kaulų osteoporozę, pažeidžia endokrininę sistemą. Švinas turi įtakos žmonių elgesio ir mokymosi gebėjimams; varis sukelia kepenų pažeidimą. Selenas yra būtinas organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti mikroelementas, įeina į baltymų ir antioksidantų sudėtį. Skrandžio ir žarnyno ligos blogina seleno pasisavinimą. Sergančiųjų bronchine astma ar rūkančių organizme nustatomas sumažėjęs seleno kiekis. Kita vertus, selenas mažina kadmio, sidabro ir gyvsidabrio toksiškumą, suriša sunkiuosius metalus. Tai yra galingas imunitetą stiprinantis antioksidantas, tačiau didelės seleno koncentracijos yra toksiškos.

Šiame projekte pirmą kartą planuojama atlikti sunkiujų metalų — kadmio, chromo, švino, seleno — poveikio žmonių sveikatai vertinimą atsitiktinėje suaugusio (25-64 m.) Lietuvos gyventojo imtyje. Tyrimo rezultatai būtų labai svarbūs vertinant sunkiųjų metalų koncentracijos organizme pokyčių tendencijas ir esant poreikiui teikiant rekomendacijas visuomenės sveikatos priežiūros specialistams.

Kadmis, chromas, švinas yra įtraukti į Europos žmogaus biologinės stebėsenos iniciatyvos (HBM4EU, 2017-2021) projekto (HORIZONTAS 2020 programa), vykdomo LSMU kartu su kitomis Lietuvos ir Europos valstybių institucijomis, prioritetinių medžiagų sąrašą