fbpx

Kiekvienas iš mūsų susiduriame su įvairiais sveikatos iššūkiais, kurie dažnai yra sumenkinami arba nepastebimi, tapdami mūsų „nauja norma“. Tačiau tik atpažindami ir aktyviai spręsdami šias problemas, nuosekliai rūpindamiesi savo ir artimųjų gerove galime gyventi išties visavertį gyvenimą. Šiame puslapyje pateikiamos nuorodos, kuriose esanti informacija padės suprasti, užkardyti ir spręsti įvairias sveikatos problemas. Nelaukite – kviečiame naudotis šiais šaltiniais, prireikus kreiptis pagalbos ir būti aktyviems.

 

PSICHOLOGINĖ, EMOCINĖ PAGALBA

Gauk pagalbą – koncentruota informacija, kaip gauti psichologinę pagalbą ir psichikos sveikatos paslaugas, priklausomai nuo psichikos sveikatos sunkumo lygio.

Jaunimolinija.lt – viena didžiausių Lietuvoje veikiančių nemokamos emocinės paramos telefonu ir internetu tarnyba. Skambinti galima visą parą nemokamu telefonu 8 800 28888; rašyti kasdien 18–24 val. internetinėje svetainėje.

Vaikulinija.lt – tai emocinės paramos tarnyba vaikams ir paaugliams, teikianti nemokamą ir anonimišką pagalbą telefonu bei internetu. Skambinti galima kasdien, 11–23 val., nemokamai – telefonu 116111; rašyti 17–23 val. kasdien internetinėje svetainėje.

Viltieslinija.lt – emocinės paramos tarnyba suaugusiesiems, teikianti nemokamą, anonimišką emocinę paramą telefonu bei laiškais visos Lietuvos gyventojams. Linija veikia visą parą, nemokamu telefonu 116 123 arba el. paštu 116123@viltieslinija.lt.

Pagalbosmoterimslinija.lt – moterims skirta emocinės pagalbos linija, kurioje dirba įvairaus amžiaus, specialius kursus baigusios savanorės. Linija veikia kasdien, visą parą, telefonu ir el. paštu. Nemokamas pagalbos numeris – 8 800 66366. Pokalbiai internetu vyksta kasdien 17–22 val.

Sidabrinelinija.lt – bendravimo ir pagalbos linija vienišiems garbaus amžiaus žmonėms. Nemokamas telefonas – 8 800 80020.

Neplanuotasnestumas.lt – pagalba moterims, išgyvenančioms neplanuotą, krizinį nėštumą, vaikelio netektį dėl persileidimo, priešlaikinio gimdymo, taip pat moterims sunkiai išgyvenančioms nėštumo nutraukimą ar pogimdyvinę depresiją. Nemokama pagalba teikiama visoje Lietuvoje. Skambinkite tel. 8 603 57912, rašykite – pagalba@neplanuotasnestumas.lt. Pagalba teikiama darbo dienomis 9–17 val.

Vaikų ir paauglių psichikos sveikata ir sutrikimai – nemokamas Valstybinio psichikos sveikatos centro patarimų leidinys tėvams. Jame dalinamasi patarimais, kaip stiprinti vaikų psichikos sveikatą, padedama atpažinti galimus psichikos sveikatos sutrikimų požymius.

Atmintinės tėvams apie vaikų emocinę sveikatą – šiame puslapyje rasite naudingą informaciją kaip pasirūpinti savo vaiko emocine sveikata, reguliuoti laiką praleidžiamą prie ekranų ir internetinėje erdvėje, atpažinti psichologinius sutrikimus.

 

FIZINĖS SVEIKATOS STIPRINIMAS

Bendrosios fizinio aktyvumo rekomendacijos visoms amžiaus grupėms – pagal PSO ekspertų leidinius parengtas fizinio aktyvumo rekomendacijų rinkinys visiems: kūdikiams, vaikams, suaugusiems, senjorams. Jame išsamiai aprašoma, koks fizinio aktyvumo krūvis rekomenduojamas kiekvienai amžiaus grupei, kokius pratimus reikėtų atlikti, pasidalinama kitais fizinio aktyvumo patarimais.

Video mankštos – Sveikatos apsaugos ministerijos parengti vaizdo įrašai su rekomenduojamomis mankštomis apatinei, viršutinei kūno daliai, taip pat akims.

Bene kiekvienos Lietuvos savivaldybės Visuomenės sveikatos biurai organizuoja įvairias fizinio aktyvumo skatinimo programas, rengia viešas ir nemokamas mankštas, treniruotes. Tvarkaraščius bei kitas naujienas sekite savo miesto ar rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro tinklalapyje: Vilniaus miesto ir rajono savivaldybių VSB; Kauno miesto VSB; Kauno rajono VSB; Klaipėdos miesto VSB; Klaipėdos rajono VSB.

Visų savivaldybių VSB sąrašas ir kontaktinė informacija.

 

SVEIKI MITYBOS ĮPROČIAI

Sveikos ir tvarios mitybos rekomendacijos – moksliniais tyrimais pagrįstos rekomendacijos visavertei mitybai palaikyti. Šiame leidinyje išsamiai aptariamos pagrindinės gairės, kaip ir ką valgyti, kad mityba būtų ne tik išsaugotų sveikatą, bet ir ją įtvirtintų bei stiprintų.

Ką svarbu žinoti apie valgymo sutrikimus? – LSMU Kauno klinikų parengtas pokalbis su Psichiatrijos klinikos gydytoja apie valgymo sutrikimus: kas jie yra, kaip jie atsiranda, kaip juos atpažinti.

Valgymo sutrikimų linija – linija žmonėms, kuriems diagnozuotas arba įtariamas valgymo sutrikimas, taip pat diagnozuotų ar įtariamų valgymo sutrikimų turinčių žmonių artimiesiems, vaikams, draugams. Linija galima skambinti antradieniais 18–22 val. Skype vardu VSlinija arba telefonu 8 631 22777. Jei tuo metu vyks pokalbis ir savanoris negalės atsiliepti, parašykite žinutę ir savanoris jums perskambins. Jei nenorite laukti, registruokitės pokalbiui iš anksto, parašydami info@vpnamai.lt.

 

LIGŲ PREVENCIJA

Prevencinės sveikatos programos – šiuo metu Lietuvoje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). Atlikus tyrimus, būtinas gydymas gali būti pradėtas nedelsiant, taip sumažinant sergamumą ir mirtingumą nuo šių ligų.

Patarimai, kaip išvengti II tipo cukrinio diabeto –  Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro parengta informacija apie cukrinį diabetą: kas jis yra ir kaip jį kontroliuoti, pagerinus savo gyvenimo būdo įpročius.

Kaip išvengti susirgimų hepatitu – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija apie virusinius hepatitus: kaip jais užsikrečiama, kaip nuo jų apsisaugoti ir kam dėl jų rekomenduojama pasitikrinti.

Informacija apie Laimo ligą, erkinį encefalitą, lytiškai plintančias infekcijas ir salmoneliozę bei kitas žarnyno užkrečiamąsias ligas – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija apie šias ligas, jų prevenciją ir gydymą.

Užkrečiamųjų ligų sąrašas – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sudarytas užkrečiamųjų ligų sąrašas. Jame rasite informaciją apie daugelį užkrečiamųjų ligų: jų aprašymus, kas jas sukelia ir gali perduoti, kaip nuo jų apsisaugoti ir jas gydyti.

Vėžys: informacija apie jo prevenciją ir profilaktiką – Nacionalinio vėžio instituto parengtos 12 rekomendacijų, kaip sumažinti riziką susirgti vėžiu.

 

PRIKLAUSOMYBIŲ, ŽALINGŲ ĮPROČIŲ ATSISAKYMAS

Informacija apie priklausomybę nuo alkoholio, apie priklausomybę nuo narkotinių medžiagų ir apie priklausomybę nuo rūkymo – Sveikatos apsaugos ministerijos parengta glausta informacija apie priklausomybių suvaldymą ir prevenciją: informacija, kur kreiptis pagalbos, bei patarimai kaip padėti sau ar nuo priklausomybės kenčiančiam artimajam.

Aš kritiškas – interaktyvi svetainė jaunimui su patikima ir glausta informacija apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimo žalą ir rizikas, taip pat rekomendacijomis prasmingesniam laisvalaikiui.

Nerūkysiu.lt – ištekliai ieškantiems patarimo ir pagalbos metant rūkyti. Tinklalapyje pasiekiama visa informacija apie  metimą rūkyti ir įstaigas, kur galima kreiptis pagalbos esant priklausomybei nuo nikotino, taip pat joje galima rasti interaktyvius testus, kurie padeda sužinoti rūkančiojo tipą bei priklausomybės laipsnį, rūkymo išlaidų skaičiuoklę, metusiųjų rūkyti sėkmės istorijas ir kt.

Respublikinis priklausomybės ligų centras (RPLC) – tai gydymo įstaiga, teikianti medicinines, psichologines ir socialines paslaugas asmenims, žalingai vartojantiems alkoholį, narkotines medžiagas ar tabaką, bei jų šeimos nariams. RPLC taip pat galima gydytis ir dėl potraukio azartiniams lošimams.

Narkomanai anonimai (NA) – ne pelno siekianti vyrų ir moterų draugija arba bendrija, kuriems narkotikai tapo pagrindinė problema. Organizacijos nariai siekia padėti vieni kitiems visiškai susilaikyti nuo visų rūšių narkotikų.

Anoniminiailosejai.lt – draugija, kurios nariai padeda vieni kitiems įveikti nevaldomą lošimų polinkį.

Priklausomybių ligų specialistų asociacija – tarp pagrindinių šios nevyriausybinės organizacijos veiklos sričių – konsultaciniai punktai, skirti priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų asmenims ir jų šeimoms.

 

VAKCINACIJOS NAUDA

Europos skiepijimo informacijos portalas – moksliniais tyrimais pagrįstos ir patikimos informacijos apie vakcinas duomenų bazė. Joje rasite informacijos apie skiepų naudą žmonėms ir bendruomenėms, faktus apie vakcinas, jų veikimą ir veiksmingumą.

Skiepai keliautojams – pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas parengtas skiepų keliautojams gidas. Jame pasirinkę šalį, į kurią keliausite, gausite informaciją apie privalomus ir rekomenduojamus skiepus.

Profilaktinis vaikų skiepijimo kalendorius – Vilniaus visuomenės sveikatos biuro parengta informacija apie profilaktinį vaikų skiepijimą: skiepų kalendorius ir detalesnė informacija apie kiekvieną vakciną atskirai.

Profilaktinis suaugusiųjų skiepijimo kalendorius – Nacionalinio visuomenės sveikatos biuro parengts suaugusių profilaktinių skiepų kalendorius.

 

NEĮGALIŲJŲ TEISES GINANČIOS ORGANIZACIJOS

Lietuvos negalios organizacijų forumas (LNF) – jungia 15 įvairioms negalioms atstovaujančių organizacijų.

Lietuvos neįgaliųjų draugija (LND) – atstovauja ir gina neįgaliųjų pilietines, socialines ir ekonomines teises, skatina lygias galimybes, suteikia reikalingą informaciją.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) – tai viena didžiausių skėtinių nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje, vienijanti beveik 30 pacientų organizacijų ir daugiau kaip 35 tūkst. onkologinių pacientų.

Lietuvos žmonių su negalia sąjunga (LŽNS) – savanoriška, nepriklausoma, nepolitinė, visuomeninė organizacija jungianti organizacijas, dirbančias žmonių su negalia integracijos srityje. Organizacija jungia 20 asocijuotų narių įvairiuose Lietuvos miestuose bei rajonuose ir 4 viešąsias įstaigas.

Manoteises.lt – portalas siekia stiprinti informacijos apie žmogaus teises prieinamumą lietuvių kalba, sudaryti galimybę nevyriausybinių organizacijų ir pažeidžiamų grupių atstovams formuoti žmogaus teisių diskursą, įtraukti į jį plačiąją visuomenę, žmogaus teisių srityje (plačiąja prasme) veikiančias organizacijas, stiprinti šių organizacijų ir piliečių ryšį.