fbpx

VšĮ „Nerimo klinika”: #nurimk

Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2018-11-01 – 2019-10-31.

Projekto santrauka

Nerimo sutrikimai – itin dažna psichikos sveikatos problema, dėl kurios pacientai yra linkę kreiptis į bendrosios praktikos gydytojus. Šeimos gydytojai dažnai pasirenka benzodiazepinus (BZD) kaip pagrindinę strategiją nerimo būsenoms valdyti. Yra žinoma, jog BZD grupės vaistus vartojant ilgiau nei 1 mėn. išsivysto tolerancija bei pasireiškia gausūs šalutiniai poveikiai. Lietuvoje BZD grupės vaistai yra vartojami per ilgai, anot statistikos suvartojame jų 3 kartus daugiau nei kitos Pabaltijo šalys. Visa tai nurodo į būtinybę skirti dėmesio alternatyvių, moksliniais tyrimais paremtų, nerimo sutrikimų gydymo strategijų vystymui ir jų diegimui į šeimos gydytojų praktiką. Šiuo projektu siekiame:
1. Atkreipti dėmesį į efektyvią nerimo ir nerimo sutrikimų gydymo BZD alternatyvą – psichologines intervencijas. Nustatyta, jog gydant nerimo sutrikimus farmakoterapija savaime yra mažiau efektyvi negu farmakoterapijos ir psichoterapijos derinimas, tačiau šis derinys yra tiek pat efektyvus kiek psichoterapija pati savaime (Furukawa et al., 2006). Lietuvoje, o ypač regionuose, dėl specialistų trūkumo bei požiūrio į juos, ji ne visada yra prieinama gyventojams.
2. Plėsti šeimos gydytojams, psichikos sveikatos specialistams bei plačiajai visuomenei prieinamų intervencijų lauką bei sukurti emocijų reguliacijos intervencijomis paremtą mobiliąją aplikaciją. Nustatyta, jog nemokamos, mažos duomenų apimties IT pagalba teikiamos intervencijos padeda pasiekti platesnį visuomenės ratą bei leidžia prieiti prie tų asmenų, kurie vengia kreiptis į specialistus (Rogers, 2017). Pasirinkta naudoti emocijų reguliacijos intervencijas, kurios yra paremtos emocijų atpažinimu, jų įsivardinimu, tolerancijos savo emocinei reakcijai ugdymu, galimų šios emocijos kilmės supratimu.
3. Telkti bendruomenes ir įvairiomis formomis kalbėti apie nerimą. Sukurta mobili aplikacija bus pristatoma menininkų House of Puglu sukurto performanso “Dvi su puse minutės” pagalba. Tai interaktyvi viešinimo forma, kuri leidžia performanso metu prisiliesti prie savo nerimo patyrimo bei pradėti apie jį kalbėtis. Viešinimas vyks bendradarbiaujant su visuomenės sveikatos biurais, kurie jau turi bendruomenės būrimo sveikatinimo tikslais patirtį. Taip pat, mobili aplikacija bus pristatoma šeimos gydytojams ir psichikos sveikatos secialistams atskirų mokymų apie nerimo simptomų atpažinimą bei galimas nerimo sutrikimų gydymo priemones metu.
Šis projektas siekia: 1) sukurti pirmąją mobiliąją aplikaciją Lietuvoje, skirtą nerimo atpažinimui ir įveikai, kuri padės šeimos gydytojams ir kitiems specialistams nerimo sutrikimus gydyti ne vaistiniais preparatais; 2) atkreips visuomenės ir medicinos specialistų dėmesį į šią stigmatizuotą temą, padės atpažinti ir priimti nerimą kaip mūsų gyvenimą dalį bei burs bendruomenę psichikos sveikatos stiprinimui.